Page 14 - TLÜ ajakiri
P. 14
12 TUDENGIELU TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 3 / KEVAD 2013
KÕRGHARITUD JA TÖÖTU?
Triinu Püvi
Juba paar aastat on kogu Euroopas, sealjuures ka Eestis, tööpuudus noorte seas teiste rah- vastikugruppidega võrrelduna ligi kaks korda kõrgem olnud. Teema puudutab laiemalt kogu ühiskonda, kuna tulevikus peavad just noored tööga üleval kogu riiki. 2012. aastal oli Eestis töötus 15–24-aastaste noorte seas ligi 21 prot- senti, samas oli üldine tööpuudus Eestis vaid 10 protsendi ringis. Need näitajad olid veel negatiivsemad kriisiaastatel, kui noorte tööpuu- dus ulatus kuni 33 protsendini. Olgugi et prob- leemi teravik on suunatud põhi- ja keskhari- dusega noortele, ei jää ka kõrgharitud noored sellest puutumata. Kõrgharitud ja töötud: kas see ongi siis iga teise praegu veel kõrgkoolis õppiva noore saatus? Sellest kõigest räägime lähemalt Tallinna Ülikooli Rahvusvaheliste ja Sotsiaaluuringute Instituudi vanemteaduri Marge Undiga.
Foto: Internet
Milline on praegu noori kõrgharitud töötuid puudutav statistika Eestis ja laiemalt Euroo- pas?
Noorte tööturuvõimalused ahenesid kriisi ajal märgatavalt, elasime läbi ühe kõige kiirema töötuse kasvu Euroopas. Samas langes töötuse määr Eestis 2010. aasta 33%-lt 2011. aastaks 22%-ni, mis on Euroopa kiireim langustrend. Pärast seda on olukord paranenud, 2012. aastal oli see Euroopa Liidu keskmise lähedal. Samas on selgelt näha kõrghariduse kaitsekilp: ka töö- tuse tipphetkel oli kõrgharidusega noorte töö- tus keskmisest tunduvalt madalam (olles 19%, põhiharidusega ja vähemaga ulatus see 47%-ni).
Samas on teiste riikide kogemus näidanud, et majanduslanguseajaljätkabrohkemnoorioma õpinguid, st haridussüsteem sööb osa töötust. Analüüsisime Kristina Lindemanniga, kas see


































































































   12   13   14   15   16