Page 10 - TLÜ ajakiri
P. 10
8 SAAME TUTTAVAKS
TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 3 / KEVAD 2013
Marko Vainu: looduskaitsjast teadlane
Gertrud Kasemaa
Tallinna Ülikooli ökoloogia doktoran- di Marko Vainu (25) iseloomustamisel ei hoia kolleegid kiidusõnu kokku. Kõlavad väljendid nagu “intellektuaalne”, “nuti- kas”, “tohutu töövõimega tegudeinimene”, “tulevikulootus”.
Marko arengulugu on muljet avaldav: güm- naasiumi kuldmedal, cum laude bakalaure- use- ja magistrikraad, mitmed teenetemärgid ja rahvusvaheliste olümpiaadide diplomid, ju- hikohad tudengiorganisatsioonides ning tõus ühe aastaga teaduskomisjoni liikmest esime- heks. Ta on mees, kes teeb peedist pesuma- sinale trumli: kui pole vajalikku teaduslikku mõõteriista võtta, siis ehitab selle ise. “Ilma Markota oleks ülikool vaesem,” sõnab üks kol- leeg. Milles peitub pealtnäha tagasihoidliku ja napisõnalise noormehe edu valem? Küsime järgi.
Kas sulle meeldib Eestis elada?
Jah, ja ma näen ka tulevikus end kindlasti Eestis, tegelemas Eesti loodusele kasuliku raken- dusteadusega.
Vahepeal, näiteks doktoriõpingute jooksul, oleks ilmselt küll kasulik käia korra või paar välismaal tarkust omandamas. Kus või mida, ma täpselt veel ei tea. Arvan, et kui õige aeg on käes, küll siis asjad ise arenema hakkavad.
Võib-olla olen selles suhtes natuke ära hel- litatud. Seni on kõik õiged inimesed ja pakku- mised ise mind üles leidnud, ilma et oleksin pidanud aktiivselt otsima.
Kas sama skeem toimib ka ülikooli ameti- kohtade puhul?
Suuresti küll. Näiteks siis, kui sain MooLi esi- meheks. Sõitsin kahe aasta eest rongiga oma
Marko Vainu “1 minuti loengu” filmimisel. Foto: Kristjan Madalvee
esimesele Tartu maratonile. Sama rongiga sõitis maratonile üks MooLi (Matemaatika ja Loodusteaduste Instituudi üliõpilasnõukogu) liige, jutukas tüdruk, kes kutsus kandideerima MooLi esimehe valimistel. Magistritöö oli mul selleks hetkeks enam-vähem valmis, vaba aega oli. Nii polnud põhjust ära öelda ja saingi esi- meheks.
Samal kevadel räägiti, et senatisse on vaja ühte doktoranti. Alguses olin vastu, aga muud- kui käidi üle küsimas. Olin olnud aasta senatis, kui teaduskomisjonis oli mullu sügisel õppe- aasta esimene istung. Senine esimees ei taht- nud jätkata. Üks komisjoni õppejõust liige pani ette, et esimees võiks olla doktorant.
Milles seisneb teaduskomisjoni esimehe töö?
Sisuliselt on tegu spiikri tööga. Komisjoni esi- mees juhib koosolekuid, kontrollib ja allkirjas- tab protokolle, tagab, et koosolekumaterjalid on komisjoni liikmetele õigel ajal kättesaada- vad jms.
Mis sind motiveerib?
Ma tahan teada, sest teadmised on põnevad. Senati liikmena olen kursis ülikoolis toimuvaga. Ma olen kogu aeg jälginud poliitikat, otsinud mind huvitavate teemade kohta lisalugemist.


































































































   8   9   10   11   12