RAAMATUKOGU- JA INFOTÖÖTAJATE KAUGKOOLITUS INDIRA GANDHI RAHVUSLIKUS AVATUD ÜLIKOOLIS

Uma Kanjilal, raamatukogunduse ja infoteaduse teaduskond, Indira Gandhi Rahvuslik Avatud Ülikool, New Delhi, India


Alternatiivse koolitusvõimalusena on kaasegne kaugkoolitusmeetod leidnud Indias kandepinda alles hiljuti. Kaugkoolitusega tegelevate institutsioonide programmid ja kursused on levinud täiendõppes ning eelkõige sellistele sihtgruppidele, kes ei saa osaleda traditsioonilises koolituses.

Indira Gandhi Rahvuslik Avatud Ülikool (The Indira Gandhi National Open University/IGNOU) on India peamisi õppeasutusi, mis pakub raamatukogunduse ja infoteaduse kursusi kaugkoolitusmeetodil.

Indira Gandhi Rahvuslik Avatud Ülikool asutati 1985.aastal kaugkoolitusvormis kursuste ja programmide vahendamiseks. Ülikooli iseloomustab:

Kümne aasta jooksul on ülikool teinud märkimisväärseid edusamme:

Käesoleval ajal on IGNOU maailma kümne suurima avatud üikooli hulgas. 1997.aastal on registreeritud üliõpilaste koguarv 394 388. Üliõpilaste arv näitab IGNOU  kursuste ja programmide populaarsust. Elujõulise, efektiivse ja usaldusväärse avatud õppe ja kaugkoolitussüsteemi rakendamisega on IGNOU demonstreerinud oma potentsiaali ja efektiivsust hariduse ja koolituse laial skaalal, eri valdkondades ja tasanditel.

Raamatukogunduse ja infoteaduse eriala kuruste kasvava nõudluse rahuldamiseks Indias algatas ülikool 1989. aastal bakalaureuseõppe programmi raamatukogunduse ja infoteaduse alal. Programmi eesmärgiks on pakkuda riigi eri tüüpi raamatukogude ja infokeskuste töö organiseerimiseks ja juhtimiseks vajalikke põhioskusi ja väljaõpet. Bakalaureuseõppe programmi  populaarsusest ja erialaspetsialistide nõudmistest tingituna algatas ülikool 1994.aastal magistriõppe programmi raamatukogunduse ja infoteaduse alal. Kui bakalaureuseõppe programm sisaldas nii traditsioonilisi kui ka kaasaegseid raamatukogu- ja infotöötajate koolituse ja väljaõppe aspekte, siis magistriõppe programm arendati välja täiesti kaaseagsel tasemel.

Magistriõppe kava tutvustab õppuritele mitmeid infotöötlustehnikaid ja tehnoloogiat. Programmi praktiline osa hõlmab andmebaaside loomist ja infootsingut CDS/ISIS tarkvara baasil, sidusotsingu strateegiat ning otsingut CD-ROM andmebaasides. Järgmisel õppeaastal planeeritakse filoloogiamagistri ja filosoofiadoktori programme raamatukogunduse ja infoteaduse erialal. Mõlemad programmid hõlmavad lisaks dissertatsiooni kirjutamisele ka kolmekümne ainepunkti mahus kohustuslikke aineid.

Kavandatakse infoteaduse bakalaureuse kraadi andmist nelja-aastase kraadiõppeprogrammina, mis oleks valdavalt tehnoloogilise suunitlusega. Programm luuakse moodulstruktuuriga, mis integreeriks erinevaid ainevaldkondi. Lühikese aja jooksul on IGNOU loonud Indias uue suuna raamatukogu- ja infotöötajate kaugkoolituses kaasaegse multimeedia baasil.

IGNOU kaugkoolitussüsteem toimib kolmel tasandil: peakorter New Delhis, 17 regionaalset keskust osariikides ja ühendatud territooriumidel ning 268 õppekeskust kogu Indias.

Koolituses ja väljaõppes kasutatakse instrueerivaid trükimaterjale, audio/videokasette, raadio- ja televisioonisaateid, videokonverentse ning nõustavaid sessioone õppekeskustes. IGNOU kaugkoolitussüsteem oli siiani õppekeskustel baseeruv. Käesoleval ajal kohandatakse uusi lähenemisviise kaugkoolituse vahendamiseks:

Eelnevate õppeprotsesside ühildamiseks on ülikoolil järgmised võimalused:

Edastuskanalite laiendamiseks on IGNOU alustanud kaugkoolituse toetuskeskuste ning multimeedia õppekeskuste loomist, et nõustada õppijaid ja võimaldada juurdepääs multimeediavahenditele.

Käesoleval ajal pakutakse raamatukogunduse ja infoteaduse programme õppekeskuste ja töökeskuste kaudu. Töökeskuse kontseptsioon võeti kasutusele, et juhendada praktilist väljaõpet. Töökeskused asuvad India erinevates infotehnoloogiaga varustatud raamatukogudes ja infokeskustes, mis lähitulevikus on muutumas.

Kaugkoolituse toetuskeskused ja multimeedia õppekeskused võimaldavad jõuda efektiivselt õppuriteni ning on uueks võimaluseks koolituse ja väljaõppe vahendamiseks raamatukogu- ja infotöötajatele tulevikus.

English

Tagasi koduleheküljele


Koostatud 17. augustil 1997
sirvir@tpu.ee