UUED VÕIMALUSED MEDITSIINIINFO VALDKONNAS TARTU ÜLIKOOLI KLIINIKUMIS

 Keiu Saarniit, Tartu Ülikooli Kliinikumi Medinfo Keskuse juhataja


Eesti infokeskkond areneb kiiresti. Meditsiiniinfo on Eestis laiali paisatud paljudesse kohtadesse - Meditsiiniraamatukokku Tallinnas, Tartu Ülikooli Raamatukokku Tartus ja teistesse raamatukogudesse. Seetõttu oli Tartu Ülikooli meedikutel informatsiooni hankimine ebaefektiivne, aeganõudev ja loomulikult ka kallis. 1993.a. moodustati Eesti suurim meditsiinikompleks - Tartu Ülikooli Kliinikum. Tartu Ülikooli Kliinikum on ravi-, õppe- ja teadusasutuste ühendus, mille põhiülesanne on kõigi tasandite arstiabi osutamine, arstide ja muu meditsiinipersonali väljaõpe ja täienduskoolitus ning teadustöö. Arvestades informatsiooni nõudlust otsustas Tartu Ülikooli Kliinikumi Juhatus 1994.a. luua Tartu Ülikooli Kliinikumis Medinfo Keskuse. Selle keskuse peamiseks eesmärgiks seati arendada välja kaasaegne infrastruktuur eesti meditsiiniinformatsioonisüsteemi jaoks, mis võimaldaks:

Medinfo Keskuse loomist finantseeris Avatud Eesti Fond. Tänu AEFi toetusele on praeguseks lõpule viidud selle projekti esimene etapp. Medinfo Keskuses toimuvad regulaarselt igal nädalal kursused meditsiinipersonali jaoks, samuti korraldatakse seal meditsiiniinformaatika kursusi TÜ arstiteaduskonna täienduskeskuse koolitusprogrammide raames. Nendest kursustest võtab aastas osa umbes 100 arsti, kes tulevad end täiendama TÜ arstiteaduskonna juurde.

Medinfo Keskuse väljaarendamise teise etapi ülesandeks on tagada juurdepääs Medinfo Keskuse andmebaasidesse otse TÜ Kliinikumi haiglate osakondades asuvatelt töökohtade arvutitelt. Samamoodi peaksid saama kasutada Medinfo Keskuse andmebaase ka Eesti maakondade keskhaiglad. Projekti lõpptulemusena peaks olema välja ehitatud meditsiiniinfosüsteem, mis võimaldab kasutada TÜ Kliinikumi Medinfo Keskuse andmebaase igas Eesti haiglas.

Loomulikult ei piisa ainult tehnilise poole väljaarendamisest. Meedikuid on tarvis varustada ka vajaliku informatsiooniga meditsiiniinfo andmebaasidest. TÜ Kliinikumi Medinfo Keskuses on kättesaadav maailmas kõige enam kasutatav ja täielikum (refereeritakse umbes 3700 meditsiinialast ajakirja) andmebaas Medline (alates 1966. aastast kuni käesoleva ajani). Sellele elektroonilisele andmebaasile vastavad trükiversioonina referatiivajakirjad Index Medicus, Index to Dental Literature ja International Nursing Index. Kuni 1995.a. kasutati firma EBSCO otsisüsteemi, alates 1996.a. firmat OVID Technologies. OVID Technologies tarkvaraga oli kogemusi juba varem. EBSCO otsisüsteemi tarkvara eelistatakse järgmistel põhjustel:

Medline on bibliograafiline andmebaas ja tema puuduseks on see, et ei ole võimalik saada artiklite täistekste. Alates 1997.a. on Tartu Ülikooli Kliinikumi Medinfo Keskuses võimalik kasutada OVID Technologies täistekstandmebaase. OVID Core Biomedical Collection I-IV sisaldab umbes 60 nimetust ajakirju koos artiklite täistekstidega. Andmebaasi on valitud maailma juhtivate biomeditsiini alaste ajakirjade paremik. Ülikooli õppejõududel, arstidel ja üliõpilastel on nüüd avanenud väga mugav võimalus kasutada 60 elektroonilist ajakirja otse oma töölaual. Medline ja Core Biomedical Collection (CBC) moodustavad koos ühise ja väga kaasaegse süsteemi. Bibliograafilisest andmebaasist Medline on võimalus otsekohe saada ühendus täistekstartiklite või joonistega andmebaasist CBC, et saada endale kogu soovitud informatsioon ja vice versa. Medline kasutamine koos CBCga stimuleerib kindlasti Tartu ja kogu Eesti arstide huvi meditsiinialaste elektrooniliste andmebaaside kasutamise vastu ja tõstab arstide ametialast kvalifikatsiooni. Medinfo Keskuse infoteenuste kasutajate arv on tõusnud pidevalt. Mitmed haiglad on lülitatud Tartu Ülikooli Kliinikumi infosüsteemi eesmärgiga kasutada kõiki infoteenuseid, mida Medinfo Keskus oma klientidele pakub.

English

Tagasi koduleheküljele


Koostatud 31. juulil 1998
sirvir@tpu.ee