TELEKOMMUNIKATSIOON HARIDUSES

Hilding Sponberg, Gjoviki Kolledzh, Norra


Uus kommunikatsioonitehnoloogia avab vôimalusi inimestele, kes erinevatel põhjustel (perekonnad, asukoht, puuded, vanus vôi muudest pôhjustest ) ei saa traditsioonilises ôppeprotsessis osaleda. Tehnoloogia kasuks otsustades tuleks silmas pidada selle vastavat maksumust ning et vahendite lihtsat kasutatavust. Uus tehnoloogia nôuab ka uut pedagoogilist lähenemist, sest vanad koolitusmeetodid enam ei toimi.

Autori arvates vastavad neile nôudmistele paremini Internet ja ISDN.

Pildil on situatsioon, kus õpetaja õpetab samaaegselt  traditsioonilisi tudengeid ja kaugõppureid, seejuures on tahvel ja dokumendikaamera põhilised vahendid

Artiklis käsitletaksegi ISDN kasutamist videokonverentside läbiviimisel ning intreaktiivset arvutitevahelise side meetodit kommunikatsiooniks vôi dokumentide vahendamiseks. See ei tähenda, et kaugkoolituses ei saaks kasutada kirjalikke materjale, CD-ROMe, arvutiprogramme, Internetti, videolinte ja muud.

ISDN videokonverents pakub kommunikatsiooniks heli, elavaid pilte ja arvutisuhtlust. Kõiki neid vôimalusi üheaegselt ning tavalise telefoniühenduse eest makstava tasu eest. ISDN on laialdaselt kättesaadav Lääne Euroopas ja on arenemas Kesk- ja Ida Euroopas. ISDN pôhineb andmete ülekandemeetodil, kus andmete hulk on televisioonisignaalidega vôrreldes tunduvalt väiksem. Andmete ülekandel kasutatavad algoritmid pôhinevad tehnoloogial, mille puhul kantakse üle piltidel toimuvad muutused. Kuvari liikumatute osade andmeid ei kanta üle, säästes nii mahtu liikuvate osade jaoks. Pildi kvaliteet on üsna hea.

Viimase kümne aasta jooksul on töötatud videofoni kallal. Tänapäeval vôib videofoniühenduse saada ISDN numbrit valides, mis võimaldab kahepoolset kontakti. Videofoni kommunikatsiooni aluseks on videokodec, millega on ühendatud kaamera, monitor, mikrofon ja valjuhääldi. Videokodec muudab analoogkaamera signaalid digitaalseiks ja tagasi analoogseiks. Monitoriks vôib olla teleekraan, videokahur vôi tavaline värvikuvar.

Oluline lisakaamera on dokumendikaamera. See on pôhimôtteliselt tavaline videokaamera, mis on varustatud zoomiga laual lebavate dokumentide lugemiseks. Selle abil saab monitorile edasi kanda ka väiksemaid detaile. Vajaduse korral vôib kasutada mitmeid lisakaameraid, et edastada rohkem objekte. Heli tagamiseks on vaja mikrofonide komplekti.

Fotol kasutab õpetaja dokumendikaamerat, et näidata illustratsioone õpikust

Arvutitevahelise side korraldamiseks pakutakse turul mitmeid vahendeid. Arvutile vôib panna ISDN kaardi, millega saab ühendada video, audio ja interaktiivse arvutitevahelise kommunikatsiooni. Eriti ISDN kasutamine on ôppeprotsessis väga mugav. Probleemiks on see, et arvutitevaheline kommunikatsioon on vôimalik vaid sama firma tarkavara vahel. Praegu töötatakse välja ühtset standardit T.120.

Fotol on personaalarvutil baseeruv videokonverentsisüsteem

Firmades on ka spetsiaalseid kabinette videokonverentside korraldamiseks, kus on suured monitorid ja kaugjuhitavad zoom kaamerad.

Videokonverentsi on vôimalik korraldada ka kolme ja enama rühma osavôtul, kus kôik saavad samaaegselt loengus osaleda ning grupid vôivad lisaks ôpetajale ka üksteist vaadelda. Kommunikatsioon teostub nn. MCU (Multi-Communication-Unit) abil.

Gjoviki Kolledz on seotud avatud õppe ja kaugkoolituse projektidega alates 1988.aastast kasutades ISDN ja videokonverentsi võimalusi.

Niisiis, vôimalusi on mitmeid. Vôib alustada väiksemamahuliselt, kogemusi omandades, suunates tegevuse esialgu vähestele sihtgruppidele. Tulevik pakub paljude menetluste kasutamist. Vôib juhtuda, et edaspidi on päevaste ja kaugüliôpilaste vahel raske vahet teha.

English

Tagasi koduleheküljele


Koostatud 17.augustil 1997
sirvir@tpu.ee