Digiblogi

TLÜ kalender 2021: Millega tegeleb digipöörde professor Merja Bauters?

TLÜ 2021. aasta kalendri juulikuu fookuses on digitehnoloogiate instituudi digipöörde sihtrahastusega professor Merja Bauters. Uurime, mis on tal hetkel käsil ja kuidas ta oma vaba aega sisustab.

Merja Bauters

Mis uuringud, projektid on Teil hetkel käsil?
Meie uurimisrühm - digitaalne ümberkujundamine ja elukestev õpe (DT – LLL) keskendub kahele tööstussektorile: loomemajandus ja töötlev tööstus. Mõlemas on fookuses töökohal õppimine - funktsioone, konteksti, tööriistu ja metaoskusi. Meie töökohaõppe uuringud on juba koostanud kontseptuaalse prototüübi. See on hääljuhtimisega helirakendus KatHa Bamisoro. Oleme juba taotlenud toetust Change fondist ja taotleme rahastamist Horizonist. Siin on meil palju koostööpartnereid, nt. Biotoopia, CitizensOZ, Tartu loomemajanduskeskus ja starts.ee

Meie uuringud on välja toonud mõned olulised metaoskused, mida lähemalt uuritakse. Need on kriitilise mõtlemise oskused, kaasamine, loominguline koostöö, mis suurendab võimestumist. Uurime ka erinevaid viise, kuidas anda edukuse kohta tagasisidet. Nende hulka kuuluvad teadmussiirde uurimine ja kriitilise mõtlemise hindamine. Kriitiline mõtlemine aitab kaasa meie loodetavasti tulevasele projektile Explainable AI (XAI), kus meie koostööpartner on Helsingi ülikool.

Kõik on meeskonnatöö! Nii et me kõik oleme kaasatud, Abiodun Ogunyemi, Anmar Salman, James Sunney, Juri Mets, Mahesha De Silva, Merily Müürsepp ja Mahsa Rezaeipour.

Millised on veel põletavad küsimused?
Põletavad küsimused ulatuvad digitaalse transformatsiooni tajumisest sidusrühmade vahel protsessi, inimeste, valdkonnaüleseks koostööks vajalike sekkumiste ning meetmeteni, mille abil hinnata kunsti ja fenomenoloogia tagajärgi radikaalsele demokraatiale. See tõstatab ka küsimusi selle kohta, kuidas digitaalsed vahendid ja ressursid toetavad elukestvat õpet teadliku intelligentse elustiili ja heaolu saavutamiseks.

Mis Teid elus inspireerib ja sütitab?
Minu meeskond ja armsad koostööpartnerid pakuvad lõputut inspiratsiooni teadustöö tuleviku, eesmärkide ja meetodite aruteluks. Kuna olen üsna introvertne, tuleb seda tugevat seltskondlikku tegevust tasakaalustada spordi ja loodusega.

Lisaks teadusele - kas teil on ka mõni hobi või tegevus, mis keha ja vaimu virgutab?
Rattasõit, jooksmine, metsatööd (puudega tegelemine jms), põlluharimine, mootorrattasõit, langevarjuhüpped (loodetavasti), suvemajade rekonstrueerimine.

Kuhu teadus liigub?
Soovin, et paraneks arusaam transdistsiplinaarsetest uuringutest; see on ikka veel lihtsalt mõiste, mitte tegelik uurimistegevus. Humanistlikke teadusi ei kohelda ikka veel võrdselt ülejäänutega - pikk tee on veel minna, kuid samas loodan, et meie väike meeskond aitab sellele arengule kaasa.