Koostöö

Harjumaa vallad keskendusid haridusele

Reedel, 20. oktoobril oli Harku vallas Tabasalu hariduslinnakus Harjumaa III Omavalitsuspäev teemal „Paindlikud lahendused hariduses – võtmeks õpetaja ja haridusvõrk“. Omavalitsuspäeval osalesid riigi- ja omavalitsustegelased, tippametnikud ja oma ala eksperdid, kes arutasid uusi väljakutseid ja võimalusi haridusmaastikul. Päev algas omavalitsuspuu istutamisega.

KOV

„Vallavanemana on mul hea meel, et III Harjumaa Omavalituspäev toimus just Harku vallas. Omavalitsusel on ühiskonnaelus täita väga oluline roll – korraldada inimeste elu tervel elukaarel hästi toimivate teenuste kaudu. Haridus on täna võtmeküsimus kõikides meie omavalitsustes ning tasakaalus haridusvõrk on iga kohaliku omavalitsuse ja kogukonna oluline eesmärk“,ütles Harku vallavanem Katrin Krause.

Tallinna Ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas rõhutas, et mõnedele fookusesse tõusnud küsimustele saab vastuse anda teaduslik analüüs, osale aga on vaja poliitilist otsust. Kui suur osa Eestimaa piirkondadest maadleb õpilaste vähesuse tõttu koolivõrgu kokkutõmbamisega, siis Harjumaal tuleb lahendada olukord, kus õpilaste arv on kasvamas. Kuidas parandada õpikeskkonda, just siin saavadki Tallinna Ülikooli teadlased ettepanekute ja analüüsiga appi tulla.

ÜTI

Omavalitsuspäeva keskne teema oli haridus. Milline on või saaks olla meie koolivõrk, kus on pädevad õpetajad ja mis tagab kvaliteetse hariduse kättesaadavuse.

Avasõnade ja tervitusega esinesid omavalitsuspäeval Harku Vallavolikogu esimees Erik Sandla, Harku vallavanem Katrin Krause, MTÜ Polis president, Tallinna Ülikooli lektor Sulev Lääne, Riigikogu esimees Lauri Hussar, haridus- ja teadusminister Kristina Kallas, Harjumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees, Jõelähtme vallavanem Andrus Umboja ja Tallinna Ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas.

„Koolivõrgu korrastamine ja tasakaalus koolivõrk – need on teemad, mis puudutavad meid kõiki ja leiavad ühiskonnas üha rohkem kajastamist. On tervitatav, et Harjumaa III Omavalitsuspäeval arutleti ja otsiti nendele küsimustele lahendusi. Ühtlasi sai kaasa võtta häid mõtteid ja ideid 24. novembril toimuvale HaridusLood arengukonverentsile Jõhvis, kus keskendutakse just toimivale koolivõrgule,“ kommenteeris Eesti Linnade ja Valdade Liidu tegevdirektor Veikko Luhalaid.

ÜTI

Omavalitsuspäeval tegid ettekanded Harku vallavanem Katrin Krause, Harjumaa Omavalitsuste Liidu tegevdirektor Andre Sepp, Eesti Linnade ja Valdade Liidu tegevdirektor Veikko Luhalaid, Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler Liina Põld, Tallinna Ülikooli haridusinnovatsiooni prorektor Kristi Klaasmägi, Eesti Haridustöötajate Liidu esimees Reemo Voltri ja Harju Koolijuhtide Ühenduse esindaja Annely Ajaots.

Lisaks ettekannetele ja diskussioonidele toimusid erinevad töötoad. Töötoas teemal “Paindlikud lahendused hariduses – võtmeks õpetaja” võeti fookusesse õpetaja. Kuidas leida ja tagada kvalifitseeritud õpetajate, abiõpetajate, tugispetsialistide jt töötajate järelkasv? Milline on õpetaja ja abiõpetaja roll, ülesanded ja töökorraldus ning mida me õpetajatest ja abiõpetajatest soovime? Kas õpetaja töö- ja palgakorralduse süsteem on ajakohane või vajab muutust? Arutelu all olid kvalifikatsiooninõuded ja ka õppeprotsessi toetavad lahendused.

Töötoas teemal “Paindlikud lahendused hariduses – võtmeks haridusvõrk” oli kesksel kohal koolivõrgu mitmekesisus ja haridusvalikud. Üks kesksemaid küsimusi koolivõrgu ja progümnaasiumide teema juures on kodulähedus. Mida see tähendab kolmanda kooliastme puhul ja kuivõrd see erineb esimese ja teise kooliastme kodulähedusest? Iga omavalitsus peab looma koolivõrgu, mis vastab tema võimalustele ja eesmärkidele, kuid oluline on vaadata koolivõrku ka omavalitsuspiiride üleselt ja teha vajadusel koostööd. Kas lahendust võiks pakkuda suurem koostöö Harjumaa valdade ja linnade vahel, eelkõige koostöö Tallinnaga? Nn Suur-Tallinna kontseptsioon? Milline peaks olema juhtimine ning õppe- ja töökorraldus, mis loob uusi võimalusi nii õppe- kui ka õpetajate töö planeerimisel?

Arutelude tulemusena võeti vastu Harjumaa Omavalitsuspäeva deklaratsioon, mis edastatakse Riigikogule.

ÜTI         ÜTI

ÜTI        ÜTI

 Fotod: Arno Mikkor