Näitused
Näitused sügissemestril
Astra hoone ja Euroopa galerii
Õpetajaharidus 105 "Aeg hetkes - loovuse jäljed"
kuraator Kristiina Oppi, Teadusgalerii, Astra I korrus
Tänavu sügisel täitub 105 aastat õpetajahariduse algusest, kui Tallinna Õpetajate Seminaris hakati 1919. aastal ette valmistama esimesi eestikeelseid aineõpetajaid üldhariduskoolidesse.
Näituse „Aeg hetkes – loovuse jäljed“ teosed annavad võimaluse tutvuda 1970.–1990. aastatel selles majas kunstiõpetajaks õppinud tudengite loominguga. Ülikooli nimi oli siis Eduard Vilde nimeline Tallinna Pedagoogiline Instituut, mis on Tallinna Ülikooli eelkäija.
1970.–1990. aastatel valminud tudengitöödes on tähelepanuväärselt põimitud loovus ja tehnilised oskused, lähtudes etteantud teemadest: linn, loodus ja inimene nende keskel. Need graafilised teosed peegeldavad ajastu esteetilisi suundumusi ning näitavad, kuidas loominguline vabadus ja selgelt piiritletud teemad saavad ka koos eksisteerida. Näitusel eksponeeritud teosed kuuluvad Tallinna Ülikooli muuseumi kogusse.
“Mis on lilledel ja inimestel ühist? Mõlemad õitsevad siis, kui on õige aeg”
kuraator Jaana Pärn, Euroopa galerii, Astra II korrus
Näitusel esitletud kalligraafilised teosed lõid Tallinna King Sejongi Instituudi õpetajad ja õpilased, kutsudes kõiki kõndima seda lootsurikast ja harmoonilist lilleteed. Korea kultuuris on Neli Õilsat Taime (사군자, Sagunja) – ploomiõis, orhidee, bambus ja krüsanteem – olnud armastatud õilsa mehe vooruste sümbolid, mida sageli maalisid aadli teadlased. Selles näituses on kasutatud Sagunja kolme motiivi: bambuse värsket vastupidavust pärast vihma, ploomiõie kindlat tahet, mis õitseb esimesena pärast talve, ning elegantset orhideed, mis sümboliseerib graatsiat ja inimese sisemist ilu. Inspireerituna aadli teadlastest, sisaldavad tööd Teadlase Kabineti Nelja Aaret (문방사우) – pintslit, tinti, tindikivi ja Hanji (Korea mooruspuu paberit) – ning ühendavad traditsioonilist tindimaali (수묵화) ja kaasaegset kalligraafiat.
Tallinna galerii ja Mare galerii
Monika Hale “Meri”
Mare galerii, Mare I korrus
Näituse autori lapsepõlve suved möödusid Ruhnus, kuhu ulatuvad tema isa juured. Ruhnu jõudmiseks tuli ületada meri, mis vahel tähendas ka viisa hankimist, et pääseda piiritsooni. Meri sümboliseerib nii vabadust kui ka piiratust. Monika sõnul aitab vee taltsutamine tal mõtteid koondada ja täielikult tegevusse süveneda. “Meil kõigil on merega oma isiklik suhe – olgu see mälestus, mõtisklus või igapäevane vajadus. Mõnele on meri igapäevane kaaslane – selle adru lõhn ja tuule paitus toovad rahu ja kosutust. Teised jällegi väldivad mere ääres käimist, kuna liiv krudiseb varvaste vahel ja kajakad kriiskavad üleliia valjult. Mõne jaoks on mere ääres viibimine harv luksus, mis juhtub vaid Juulikuus ja sedagi pooleks päevaks.”
Nova galerii
HGDF rahvusvaheline kujundusgraafika näitus "Hoolivus”
Nova galerii I korrus ja Vita galerii I korrus
Haapsalu Graafilise Disaini Festivali rahvusvahelise kujundusgraafika konkursile teemal HOOLIVUS / CARING laekus kokku 209 teost. Rahvusvaheline žürii valis eksponeerimiseks 92 autoriplakatit, nende hulgas ka viie BFMi üliõpilase tööd: Darja Kerra, Ere Viisitam, Fiona Koso, Jander Tappo, Mariliis Pruul. Teosed on inspireeritud maailma poliitilisest, majanduslikust ja ökoloogilisest olukorrast ja inimlikest suhetest meie vahel ja meie ümber. Teemat lahatakse plakatiformaadis, kasutades erinevaid tänapäevaseid kujundusgraafika tehnikaid ja võtteid. Haapsalu Graafilise Disaini Festivali eestvedaja ja näituse kuraator on disainer Marko Kekishev.
Veel näituseid Tallinna Ülikoolis
- “Igapäevased olekud” IKUMUMU maalistuudio,Terra galerii, II korrus
- Kristjan Kalde “Hõbepritsmed”, Tallinna galerii, Mare II korrus
- Ere Viisitam ja Maara Parhomenko “Sirbi (s)näkid. Astu minu sukkadesse”, Tallinna galerii, mare II korrus
- Eve Kiiler “Igaüks on kodus. Pärnu”, Kohvik Oaas, Terra I korrus
- Elisabet Karlson “Paradoks”, Astra II korrus
- Jegor Grigorjev „Igapäevane hirm“, Vita galerii, II korrus
- Fotokonkurss "Ülikooli nägu" 2024, Vita galerii, III korrus
- Krislin Uussaar “PNK MND”, Vita III korrus
- “Omamütoloogiad” IKUMUMU graafika 2024, Vita IV korrus
Püsinäitus
Muuseumi taasavamiseks 2014. aastal valminud näitusel kajastatakse ülikooli erinevate perioodide tähtsündmusi ja tehakse põgus tagasivaade õpetajate koolitamise algusaastatele. Näitusele on välja pandud ajalooline kappkell, esimene rektori ametikett.
Näituse koostasid Kadri Metsaots, Aet Kallam, Hille Erik ja Natalia Abrosimova, kujundas Liina Langemets.
Püsinäitus on avatud Tallinna Ülikooli Silva majas ruumis S107 E-N kell 11–15. Olete oodatud!
Leia muuseumi püsinäitus virtuaaltuurist, liikudes Silva maja esimesele korrusele.
Näituse taotlemine
Kui soovid Tallinna Ülikoolis enda näitust eksponeerida, siis võta meiega esmalt ühendust:
Kristiina Oppi (kristiina.oppi@tlu.
Näituse taotlemiseks Tallinna Ülikooli näitusepindadel esita idee kirjeldus, kirjuta kuidas näitust on plaanis vormistada, lisa juurde visuaalid või kujunduse eskiis.
Näitusesoovi korral kirjuta meile vähemalt kuus kuud enne oodatavat näituse paigaldamise aega. Keskmiselt on ühe näituse toimumise aeg neli kuni kuus nädalat. Näituse kohtade ja aja graafikud kinnitame kaks korda aastas: kevad- ja sügissemestri alguses.
Tallinna Ülikooli näitusepindadel on näituste eksponeerimine tasuta. Ülikool eelistab enda maja inimeste (töötajate ja tudengite) näituste eksponeerimist. Lõpliku otsuse näituse ülespaneku kohta teevad ülikooli näituste kuraatorid.
Tallinna Ülikoolis on järgmised näitusepinnad:
-
Terra galerii (Terra hoone 2. korrus)
-
Astra teadusgalerii (Astra hoone 1. korrus)
-
Euroopa galerii (Astra hoone 2. korrus)
-
Mare galerii (Mare hoone 1. korrus)
-
Tallinna galerii (Mare hoone 2. korrus)
-
Nova galerii (Nova hoone 1. korrus)
-
Vita galerii (Vita hoone 1. korrus)