Teenused
Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituut pakub ettevõtetele, õppeasutustele ja teistele organisatsioonidele erinevaid teenuseid ja töötube, et töötada koos välja tulevikukindlaid lahendusi praktilistele probleemidele.
Pakume kõrgetasemelist konsultatsiooniteenust, sealhulgas kosmeetikatoodete arendus ja toime, toidulisandid, probiootikumid, taimsed ekstraktid, biomasside ja loodustoormete väärindamine, (reklaam)tekstide ülevaatamine ja terminoloogia õige kasutuse kontroll, teaduslike ebakõlade tuvastamine videomaterjali stsenaariumites, tehnoloogiliste skeemide ülevaatamine.
Uute kosmeetikatoodete katsetamise ja retseptiarenduse käigus on võimalik uurida erinevaid koostisosi ja toimeaineid erinevates vahekordades. Teenus hõlmab ka mitmete testide läbiviimist, nt toote toksilisuse, säilivuse, konsistentsi, vananemisvastaste omaduste määramist. Eesmärgiks on unikaalse ja/või täiendatud kosmeetikatoote koostise väljatöötamine, mis põhineb kliendi täpsetel spetsifikatsioonidel. Omalt poolt pakume teaduslikke uuringuid modernses analüüsilaboris koos spetsialiseerunud tööjõuga. Varasemalt on TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituut osalenud nt Furcella OÜ, Turbliss OÜ ja LoondSPA OÜ kosmeetikatoodete arendusprotsessis.
Analüüsid
Kannabinoidide (CBD, THC) kvantitatiive analüüs vedelikkromatograafilisel meetodil
Võimaldab määrata kannabinoidide sisaldust taimses materjalis ja kanepitoodetes.
EAK poolt akrediteeritud katselabor L306 standardi EVS-EN ISO/IEC 17025:2017 nõuete suhtes. Akrediteerimisulatus on leitav akrediteerimistunnistuse lisas.
Analüüside tellimiseks kontakteeruda laboriga: keemialabor@tlu.ee. Tellimiskirja vormid on leitavad siit: EST / ENG.
Ioonide määramine veeproovides ioonkromatograafilisel (IC) meetodil
Määratavad ioonid:
- Anioonid (F-, Cl-, Br-, NO2-, NO3-, PO43-, SO42-)
- Katioonid (NH4+, Li+, K+, Na+, Ca2+, Mg2+)
Suhkrute määramine vedelikkromatograafilisel meetodil (kõrgefektiivne anioonvahetuskromatograafia elektrokeemilise detekteerimisega, HPAEC-PAD)
Määratavad suhkrud: glükoos, fruktoos, sahharoos, maltoos, isomaltoos, maltuloos, trehaloos, gentiobioos, turanoos, meletsitoos, rafinoos, erloos, maltotrioos, müo-inositool, ksülitool, sorbitool, dulsitool, mannitool
Vesilahustuvate polümeersete ainete molekulmasside määramine eksklusioonikromatograafia meetodil (HPLC-RID)
Selle analüüsi abil saame öelda proovis leiduvate ainete molekulmassid kilodaltonites (kDa).
Proovi geelitugevuse (sh geelistumise ja geeli sulamise temperatuurid) määramine dünaamilise reomeetriga
Reomeetrilised uuringud aitavad hinnata eksperimentaalselt konkreetse proovi viskoossust ja elastsust.
Proovi antioksüdantsete omaduste tuvastamine spektromeetriliselt (ABTS, FRAP, DPPH ja OH-radikaali testid)
Antioksüdantidele omistatakse väga palju häid omadusi, nagu vananemisprotsesside aeglustamine, krooniliste haiguste ennetamine, kasvajate tekkevõimaluse vähenemine jpm. Antioksüdantsete omaduste olemasolu tootes tõstab selle väärtust.
Kuidas antioksüdandid toimivad?
Antioksüdandid aeglustavad või takistavad teiste molekulide oksüdatsiooni. Oksüdatsioon on organismides toimuv normaalne igapäevane keemiline protsess. Kui looduslikus oksüdatsiooniprotsessis esineb häireid (nt stressi mõjul), tekivad väga ebastabiilsed ja potentsiaalselt kahjulikud molekulid, mida kutsutakse vabadeks radikaalideks. Vabad radikaalid võivad alustada kahjulike keemiliste reaktsioonide ahelat. Suurim oht inimesele on nende potentsiaal reageerida rakuliste komponentidega nagu DNA või rakumembraan, põhjustades rakkude halvasti funktsioneerimist või isegi surma. Antioksüdandid on ühendid, mis meid selliste protsesside eest kaitsevad.
Preparaatide mikrobioloogiline uuring
Testime teie toodet valitud mikroorganismide peal, et näha preparaadi toimet mikroorganismide kasvule. Lisaks saame määrata mikroobide olemasolu tootes, mis aitab hinnata toote bakteriaalset saastatavust kui ka mikrobioloogilist säilivust.
Mikroobikoosluste järjestamine 16S, 18S, ITS meetoditega Illumina MiniSeq sekvenaatoril
Mikroobikooslusi on võimalik tuvastada nii erinevatest keskkonnaproovidest kui ka kliinilistest proovidest.
pH määramine
Lisaks tavapärasele pH mõõtmisele oleme võimelised tänu spetsiifilistele pH otsikutele määrama pH-d erinevates maatriksites. Näiteks saame määrata pH-d otse nahalt, agariplaatidelt kui ka paberilt. Tänu olemasolevale pH-mikrosensorile on meil võimalik määrata pH-d väga väikestes proovikogustes, nt viaalides ja mikroplaatidel. Peale selle on meil võimalik määrata pH-d väga viskoossetes proovides nagu seda on kreemid, värvid, liimid.
Eksperimentides kasutame Mettler Toledo SevenExcellence S475 aparatuuri koos erinevate pH otsikutega.
Tundmatu aine identifitseerimine
See analüüs võimaldab tuvastada puhast tahket või vedelat ainet kasutades IR ja Raman spektroskoopiat.
Looduslike vete ja vesilahuste (nt jookide) hägususe hindamine turbidimeetriliselt
Hägususe mõõtmine on oluline erinevate vedelike kvaliteedikontrollis, nt joogivee, pinnavee, reovee, mahlajookide.
Preparaatide verehüüvet pidurdavate omaduste tuvastamine koagulomeetriga
See analüüs võimaldab tuvastada, milline on teie uuritava preparaadi verehüübimist vähendav toime võrreldes hepariiniga (st tugevam või nõrgem).
Proovide töötlus kõrge intensiivse ultraheliga
Tänu Qsonica Q700 ultrahelihomogenisaatorile on võimalik teostada kontrollitud lagundamist, mis on kiire, efektiivne ja ohutu. Nt sobilik ka rakkude lagundamiseks.
Segu komponentide tuvastamine (kvalitatiivne analüüs) vedelik- ja
gaasikromatograafia meetodil massispektromeetrilise detektoriga
Võimaldab lahutada keerulise segu komponentideks ja tuvastada segus leiduvad
komponendid. Vedelikkromatograafilisel meetodil on võimalik määrata vedelas faasis
lahustuvaid analüüte ja gaasikromatograafilisel meetodil on võimalik määrata lenduvad
ühendeid (lõhnaained, ekstraktide koostises olevad ühendid jne).
Uuritava aine kontsentratsiooni määramine ühe- või kahekomponentses segus spektrofotomeetrilisel meetodil
Võimaldab lihtsamas segus määrata uuritava aine koguse tuginedes molekuli võimele
neelata elektromagnetkiirgust.
Lisainfo ja kontakt erinevate analüüsiteenuste kohta: keemialabor@tlu.ee
Konsultatsiooniteenus
Kõrgetasemeline konsultatsiooniteenus (sealhulgas kosmeetikatoodete arendus ja toime, toidulisandid, probiootikumid, taimsed ekstraktid, biomasside ja loodustoormete väärindamine, (reklaam)tekstide ülevaatamine ja terminoloogia õige kasutuse kontroll, teaduslike ebakõlade tuvastamine videomaterjali stsenaariumites, tehnoloogiliste skeemide ülevaatamine).
Lisainfo: keemialabor@tlu.ee ja kosmeetika@tlu.ee
Kosmeetika
Kosmeetikatoodete retseptiarendus
Uute kosmeetikatoodete (nt kreemid) katsetamine ja retseptiarendus, mille käigus katsetatakse erinevaid koostisosi ja toimeaineid erinevates vahekordades. Teenus hõlmab ka mitmete testide läbiviimist, nt toote toksilisuse, säilivuse, konsistentsi, vananemisvastaste omaduste määramist.
Eesmärgiks on unikaalse ja/või täiendatud kosmeetikatoote koostise väljatöötamine, mis põhineb kliendi täpsetel spetsifikatsioonidel. Omalt poolt pakume teaduslikke uuringuid modernses analüüsilaboris koos spetsialiseerunud tööjõuga.
Varasemalt on TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituut osalenud nt Furcella OÜ, Turbliss OÜ ja LoondSPA OÜ kosmeetikatoodete arendusprotsessis.
Rando Tuvikene: Looduskosmeetika tootearendus
Seotud artiklid:
- Businesses cooperating with universities: Estonian natural cosmetics are full of science - Invest in Estonia ajakiri
- Täppisteadus kosmeetikatoodetes
- Tasuta koostöö tõi Est-Agarile uue kliendi
- Teadlane: vetikate potentsiaali annaks oluliselt rohkem ära kasutada
- Kosmeetikatoodete arendus läbi ADAPTERi
Kosmeetikatoodete efektiivsuse testimine katseisikutel
Pakume nahapinna rasususe, transepidermaalse veekao, niiskusesisalduse, naha pH, värvuse ja punetuse määramise teste, mis on olulised kõikide kosmeetikatoodete väljaarendamisel, nõuetele vastamisel ja efektiivsuse testimisel.
Lisainfo ja kontakt erinevate kosmeetikateenuste kohta: kosmeetika@tlu.ee
Sooritusvõime analüüsi labor
Jalalihaste jõunäitajate hindamine
Isokineetilist dünamomeetrit Humac Norm kasutatakse lihasjõu tasakaalu ja võimekuse hindamiseks nii üksikute lihasrühmade, kui kinemaatiliste ahelate puhul. Probleemid lihasjõu tasakaalus võivad põhjustada spordis tulemuslikkuse langust ja suurendada vigastuse riski. Samas on lihastasakaalu häirumine ka üks põhilisi vigastusejärgseid tüsistusi. Isokineetiline dünamomeeteriga on võimalik anda tagasisidet vigastuste järgse taastumise efektiivsusest või ebapiisavast taastumisest enne planeeritud treeningkoormuste tõstmist. Treeningprotsessi juhtimise seisukohast on võimalik hinnata lihasrühma jõu- ja võimsusnäitajaid sõltuvalt liigese asendist ja liigutuse sooritamise kiirusest ehk millise liigesasendi ja liigese nurkkiiruse juures on lihastöö sooritamise määr kõige suurem ja kuidas see seostub erialase tegevusega.
Hüppetestid
Hüppetestide läbiviimiseks kasutatakse mõõtmissüsteemi OptoJump. Hindamisel rakendatavad testiprotokollid on peamisest suunatud plahvatusliku jõu, alajäsemete jõuvõimekuse erinevuste ja anaeroobse võimekuse hindamiseks. Saadud tulemuste põhjal saab parandada treeningjuhtimist, tuginedes täpsetele mõõtmistulemustele.
Kehakoostise analüüs
Seca mBCA 515 on biolektrilise takistuse meetodil töötav meditsiiniline seade, millega mõõdetakse inimese keha koostist. Testimise käigus hinnatakse järgmiseid parameetreid: baasainevahetuse väärtust, keha üldist veesisaldus, rakuvälist ja rakusisest vee hulka, rasvaprotsenti, rasvavaba kehamassi, metaboolset vanust. Lisaks lihasmassi ning selle jaotuvust üla- ja alajäsemetel ning kerel. Eelpool loetletud parameetrite alusel on võimalik hinnata uuritava tervislikku seisundit ja toitumust.
Uuring on tasuline.
Küsi lähemalt: füsioloogia lektor Triin Rääsk, PhD triin.raask@tlu.ee / 56504161
FMS test – Tugiaparaadi funktsionaalse seisundi hindamise test
FMS sisaldab seitset põhilist liikumismustrit, mis on väljatöötatud tugiaparaadi liikumispiirangute või muutuste kiireks ja lihtsaks tuvastamiseks. Seitsme alamtesti videoanalüüsi põhjal tuuakse välja funktsionaalsed piirangud liigutustegevuses ning kehapoolte vahelised asümmeetriad. Samuti annab test võimaluse hinnata piiranguid liigeste liikuvuses, lihastraktide vähenenud elastust, dünaamilist ja staatilist tasakaaluvõimet. Saadud tulemuste põhjal antakse soovitusi vigasuste riski vähendamiseks ning treeningharjutuste mitmekesistamiseks.
Jalgratturite erialase aeroobse ja anaeroobse võimekuse hindamine
Konkreetse sportlase funktsionaalsete iseärasuste ja erinevate füsioloogiliste süsteemide võimekuse ehk erialase võimekuse üksikute komponentide selgitamiseks on üldjuhul vajalik sooritusvõime laboratoorne hindamine kontrollitud tingimustes. TLU sooritusvõime analüüsi laboris viiakse jalgratturite testimine läbi veloergomeetril Cyclus 2, kuhu paigaldatakse sportlase isiklik võistlusratas, mistõttu on testimise tingimused võimalikult lähedased harjumuspärasele rattasõidule. Ratturite aeroobse võimekuse hindamisel kasutatakse klassikaliselt kardio-plumonaarset koormustesti gaasianalüsaatoriga, kus tõusva koormuse tingimustes jälgitakse südametöö ja hingamistegevuse muutusi ning mille käigus määratakse sportlase organismi üldine aeroobne võimekus ja potentsiaal. Samuti määratakse treeningute juhtimisel kasutatavad aeroobne ja anaeroobne lävi ning hinnatakse erinevate füsioloogiliste süsteemide võimekust ja ratsionaalsust erinevatel koormuslävedel. Lisaks üldisele hapnikutarbimise võimekusele vaadeldakse ka reielihaste, kui rattasõidul põhikoormust kandva lihasrühma, lokaalset hapniku kasutust ehk saturatsiooni, mis paralleelselt üldise hapnikutarbimise näitajaga võimaldab täpsemalt välja tuua kas sportlase aeroobne sooritusvõime on rohkem piiratud üldise hapnikutrantspordi võimekuse või lokaalse lihasvastupidavuse osas.
Lisaks koormustestiga hinnatavatele aeroobse võimekuse näitajatele, viiakse läbi ka anaeroobset võimsust ja mahtuvust mõõtev 30s sprinditest isokineetilises (fikseeritud pedaalimissageduse) režiimis. Testimiskompleksi läbiviimise tulemusena saadakse ülevaade jalgratturi erialase võimekuse tasemest ning profiilist ehk tugevustest, nõrkustest ja olulisematest sooritusvõime piirajatest.
Lisainfo ja kontakt erinevate sooritusvõime analüüsi labori teenuste kohta: spordilabor@tlu.ee
Töötoad koolidele ja õppeasutustele
Tulge meile külla! Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituut pakub koolidele, ettevõtetele ja teistele organisatsioonidele järgmiseid teenuseid ja töötube:
Teenus | Teenus sisaldab | Kestvus | Hind |
Ekskursioon laboritesse (füüsika, keemia, bioloogia ja instituudi õppimisvõimaluste tutvustamine) |
Ekskursiooni läbiviimine instituudi inimese poolt |
45 min |
Tasuta |
Keemia tunni läbiviimine kooli enda õpetaja poolt | Laborivahendid, ettevalmistus, labori koristus |
45 min |
115 EUR + KM |
Filmimine laboris | Laborandi kohalviibimine kogu filmimise perioodi ajal, labori koristus, labori üldkulu |
60 min |
155 EUR + KM |
Töötuba (kuni 14 inimest) | Töötoa läbiviimine, laborivahendid, ettevalmistus, labori koristus | 45 min | 165 EUR + KM |
Töötubade teemad
Töötuba | Õppejõud |
Liikumine meie ümber. Erinevad liikumise mudelid. Nende uurimine digitaalsete sensorite abil | Neeme Lumi |
Reaktsiooniaja määramine autosõitu imiteerides |
Neeme Lumi |
Temperatuuri mõõtmine. Kas soolane supp ja magus tee keevad samal temperatuuril? |
Neeme Lumi |
Perioodilised liikumised meie ümber. Võnkumiste uurimine. Füüsika karusellil |
Neeme Lumi |
Uurime ilma. Ilmajaam koos Sinuga |
Neeme Lumi |
Gaaside uurimine rõhu, ruumala ja temperatuuri muutumisel. Isoprotsessid |
Neeme Lumi |
Elektriväli ja magnetväli - lahutamatud kaaslased |
Neeme Lumi |
Elekter Sinu kodus |
Neeme Lumi |
Kui väike on väike? Väikseima konstandi Plancki konstandi määramine |
Neeme Lumi |
Laboratoorseks tööks mõeldud radioaktiivsete elementide kiirguse uurimine |
Neeme Lumi |
Kaasav elu – kas erivajadus on eriline? |
Tiia Artla |
Iga semestri alguses anname teada ekskursioonide ja töötubade toimumise nädalapäeva. Tasuliste teenuste puhul sõlmitakse eelnevalt leping, mis on aluseks arve esitamisele.
Pakutavad teemad on veel täiendamisel!